A farmer bought toffees at 6 for a rupee. How many for a rupee must he sell to gain 20% ?

A. 7

B. 6

C. 5

D. 2

Answer : C. 5

Explanation:

Cost Price(C.P) of 6 toffees = Re. 1
Selling Price(S.P) of 6 toffees = 120% of Re. 1
= Rs. 6/5
For Rs. 6/5 toffees sold = 6.
For Re. 1, toffees sold = 6 x 5/6
= 5.

Categorized in:

Profit and Loss

Tagged in:

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Share Article:

Leave a Reply

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO